Agribusiness

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини, в якій зайнятий кожен п’ятий з числа економічно активного населення, формується понад 20 % ВВП області. За територією Полтавщина посідає 7 місце в Україні, але при цьому обіймає 4 місце за виробництвом валової продукції в сільському господарстві.
Сільськогосподарське виробництво на Полтавщині здійснюють 2,5 тис. сільськогосподарських підприємств, у тому числі 1,9 тис. фермерських господарств та 189,9 тис. особистих селянських господарств.В області обробляється 2 млн га сільськогосподарських угідь, з них 1,7 млн га ріллі. На сьогодні сільгосппідприємствами засівається 1,3 млн га (76%), господарствами населення – 417,6 тис. га (24 %).
Полтавщина є лідером в Україні з виробництва зерна. В 2017 році його вироблено 4,2 млн тонн (3 місце в Україні), в тому числі кукурудзи на зерно отримано 2,9 млн тонн, це найвищий показник в державі.

ДОЛЯ ПОЛТАВЩИНИ В СТРУКТУРІ ВАЛОВОГО ЗБОРУ В УКРАЇНІ, %

image1В 2017 році аграрний сектор області виробив 7 % загальнодержавного обсягу зернових та зернобобових культур (включаючи кукурудзу), 10 % – цукрових буряків (фабричних), 8,0 % - сої.
Серед регіонів України по поголів’ю ВРХ, корів та по виробництву молока в сільськогосподарських підприємствах область займає перше місце.
Полтавська область має потужну племінну базу - 67 суб'єктів мають статус племінної справи у тваринництві.
Сільське населення складає 38,4 % від загальної кількості населення області. Станом на 1 січня 2017 року із постійного сільського населення (545,2 тис. чол.) - 66,0 % становило населення працездатного віку (359,8 тис. чол.).
По розрахунках тільки 11,0 % населення працездатного віку працює в сільськогосподарських підприємствах.
За 2017 рік середньомісячна заробітна плата штатних працівників сільського господарства по області становила 6136 грн., що на 38,7% більше ніж за 2016 рік. В області діє Програма розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року. В 2017 році на виконання заходів Програми використано 2,6 млн. грн. з обласного та 1,1 млн. грн. – з місцевих бюджетів і інших джерел.

РОСЛИННИЦТВО

Одним із основним видів сільськогосподарської експортної продукції області залишаються зернові культури. Протягом останніх років в області створено потужну елеваторну базу, що дає змогу раціонально розпоряджатися врожаєм. На Полтавщині зерносховищ достатньо, щоб одночасно зберігати понад 5 млн. тонн зерна. Область протягом останніх років має стабільні врожаї овочевих та плодових культур, задовольнивши внутрішні потреби власною продукцією. Обсяги вирощування картоплі та овочів в 2015-2017 роках склали: біля 500,0 тис. тонн овочевих культур та понад 1,0 млн тонн картоплі. Тому в регіоні відпрацьовано інноваційні технології в овочівництві, садівництві, ягідництві.
В області за останні роки зберігається стійка тенденція до розвитку інтенсивного садівництва та овочівництва із застосуванням краплинного зрошення. На сьогоднішній день цим методом зрошується понад 600 га. Прогнозується розширення в наступному році до 700 га.

image2


В 2017 році в області завдяки дії Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками на період до 2020 року посаджено 13,4 га нових садів та ягідників по інтенсивних технологіях та встановлено системи зрошення на площі 3,7 га.
В області створено Асоціацію розвитку інтенсивного садівництва Полтавщини. Полтавська область має значні можливості для розвитку органічного землеробства. Ґрунти Полтавщини такі, що сільськогосподарська продукція може вироблятись як екологічно чиста.
Прикладом ефективного застосування ґрунтозахисного біологічного землеробства є ПП „Агроекологія” Шишацького району, де понад 20 років не застосовують засоби захисту рослин і мінеральні добрива.

На Полтавщині створено Центр органічного землеробства «ПОЛТАВА-ОРГАНІК», засновниками якого стали Полтавська державна аграрна академія та ПП «Агроекологія» Шишацького району. Метою Центру є створення інноваційної системи виробництва, переробки та формування культури споживання екологічно безпечної продукції. 
14 сільгосппідприємств мають статус спеціальної сировинної зони та виробляють високоякісну продукцію для виробництва продуктів дитячого і дієтичного харчування.
Щороку в області збільшується кількість виробників органічної продукції. На сьогодні 22 суб’єкти господарювання мають сертифікати виробників органічної продукції. Найбільш популярним напрямком для органічного виробництва є рослинництво. Загальна площа земель, зайнятих під органічним виробництвом, по області становить біля 20 тис. гектар, це 1,5% від загальної площі полтавських сільськогосподарських угідь. Для порівняння: обсяг земельних угідь під органікою в Україні становить 1% від сільгоспугідь країни.
У перспективі привабливим для інвесторів є розвиток галузей сільського господарства таких як органічне землеробство, садівництво та овочівництво, розширення площ під крапельним зрошенням, що в свою чергу збільшить обсяги експорту продукції.
Серед пріоритетів в розвитку галузі рослинництва залишаються питання насіннєвої політики, впровадження ефективних технологій вирощування культур, збереження ґрунтів та оптимальної структури посівних площ для забезпечення продовольчої безпеки області.
image3

ТВАРИННИЦТВО

Полтавська область протягом останніх 5 років займає лідируючі позиції в Україні з виробництва продукції тваринництва. Серед областей України область займає 1 місце по виробництву молока в сільгосппідприємствах (15% валового виробництва) та 8 місце по виробництву (вирощуванню) м’яса (3% в Україні). Завдяки цілеспрямованій селекційно-племінній роботі область посідає 5 місце серед регіонів України з молочної продуктивності корів. Надій молока від однієї корови за минулий рік становить 6620 кг (по Україні – 6019 кг), приріст складає 5,9 %.

ВАЛОВЕ ВИРОБНИЦТВО МОЛОКА ТА СЕРЕДНІЙ УДІЙ НА КОРОВУ
у сільськогосподарських підприємствах станом на 01.01.2017 року

image4
В області побудовано ряд сучасних комплексів з виробництва молока та м’яса свинини. З метою виробництва конкурентноздатної молочної сировини в сільськогосподарських підприємствах проводиться модернізація виробництва шляхом установки доїльних залів. Важливим питанням розвитку тваринництва є створення сімейних ферм та сільськогосподарських заготівельно-збутових кооперативів по наданню послуг із заготівлі та реалізації тваринницької продукції, виробленої господарствами населення.
Завдяки реалізації проекту по створенню сільськогосподарських обслуговуючих коопе- ративів за підтримкою МБФ «Добробут громад» вдалося залучити громади області до участі в проекті по створенню в окремих районах області сімейних ферм.
При створенні 5 ферм сімейного типу отримано обладнання та тварин на загальну суму 1,6 млн грн.
Як результат співпраці Асоціації сприяння розвитку і співробітництва Ізраїль – Україна та країн СНД з Полтавською облдержадміністрацією, Держпродспоживслужбою та аграріями Полтавщини, у селі Стасі Диканського району ТОВ НВК «Інтерагросервіс» введено в експлуатацію сучасний міні-завод із переробки молока.

image5
image6
image7
image8

В 2017 році в області побудовано перший в Україні фід-центр з виробництва готових кормів для худоби. Новозбудований об’єкт – найбільший комплекс із виробництва кормів у Європі, що забезпечує заготівлю та приготування повноцінного, якісного раціону. Ідея створення фід-центру в Україні була перейнята в кращих господарствах Ізраїлю, передової країни по розвитку молочної галузі. 
Область має великий потенціал по реалізації племінної худоби. З метою сталого розвитку, в першу чергу малого та середнього бізнесу в галузі тваринництва області, розробляється Стратегія розвитку тваринництва Полтавської області до 2020 року, в результаті реалізації якої, передбачається збільшення виробництва продук- тів тваринництва в усіх категоріях господарств. 
Полтавською облдержадміністрацією забезпечується постійний зв’язок з науковими установами щодо розробки та впровадження інновацій в галузі. Рівень зайнятості сільського населення становить 72,0 %, в т.ч. сільської молоді 75,4%. Висококваліфіковані кадри – це основа стабільного розвитку агропромислового комплексу. Для підтримання належного рівня кадрової підготовки спеціалістів і працівників сфери агропромислового комплексу області Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації на базі Полтавської державної аграрної академії проводяться навчання з агрономами та головними інженерами районних управлінь, зооінженерами районних управлінь та базових господарств.
Система аграрних закладів освіти включає в себе Полтавську державну аграрну академію, до складу якої в якості регіональних структурних підрозділів входить 7 навчальних закладів освіти І-ІІ рівнів акредитації: Березоворудський аграрний технікум, Лубенський фінансово-економічний коледж, Лохвицький технологічний технікум, Полтавський державний аграрний коледж управління і права, Хомутецький ветзоотехнікум, Хорольський державний агропромисловий коледж та Полтавський аграрно-економічний коледж.
image9
image10
image11
image12
На базі ТОВ “Агрофірма “Маяк” Котелевського району створено Центр виробничого навчання Полтавської державної аграрної академії, де студенти проходять виробничу практику, проводиться захист дипломних робіт, а також підвищує кваліфікацію викладацький склад академії.
У рамках Українсько-Польського проекту співробітництва в академії відкрито лабораторію, яка за своїми можливостями є однією з найкраще обладнаних лабораторій даного профілю в країні. За Українсько-Бельгійським проектом з енергозбереження на базі академії працює науково-дослідний центр з біоенергетики, завданням якого є дослідження і впровадження технологій вирощування, переробки фіто маси так званих «енергетичних» рослин, які можуть слугувати сировиною для виробництва біопалива.
Завдяки співробітництву академії з німецькою фірмою "ХАККА", академія на безоплатній основі отримала цілий комплекс технологічного обладнання для свинарської галузі в експозицію. Таким чином, студенти на практиці зможуть освоїти сучасні передові підходи до ведення інтенсивного господарювання.
В області працює Інститут свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України, який є одним із координаторів наукової роботи в області та об’єднує 6 суб’єктів племінної справи (1 селекційний центр, 3 лабораторії, 1 контроль- но-випробувальна станція, 1 підприємство з племінної справи).
Згідно статистичних даних у 2017 році у розвиток об’єктів сільського господарства, мисливства та надання пов’язаних з ним послуг спрямовано 4,4 млрд грн капітальних інвестицій (збільшення на 22, 3% в порівнянні з 2016 роком), у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів – 1,2 млрд. грн. Загальна сума інвестицій склала 5,6 млрд грн.
В загальному обсязі капітальні інвестиції вкладені у розвиток об’єктів сільського господарства, мисливства та надання пов’язаних з ним послуг та у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів складає майже 50%. В 2017 році в області завершено 45  інвестиційних проектів, в тому числі 21 об'єкт в галузі тваринництва ( на суму 42,5 млн.грн.), 18 - в галузі рослинництва ( 212,5 млн.грн), 6 обєктів з переробки с/г продукції ( на суму 64,8 млн.грн.). Це дало змогу створити 332 робочі місця. 
image13
image14
image15
image16
В області працює найбільший в Україні насіннєвий завод ТОВ „Стасі – Насіння” компанії Дюпон Піонер. Завод разом із логістичним комплексом оснащений найсучаснішим обладнанням і є одним із найпродуктивніших насіннєвих заводів „Дюпон Піонер” у світі, що дає можливість виробляти в Україні близько 500 тисяч посівних одиниць гібридів кукурудзи. Загальний розмір інвестицій „Дюпон Піонер” становив понад 55 млн доларів США.
В 2015 році на підприємстві встановлена лінія з обробітку насіння соняшнику. Завод постійно продовжує впроваджувати нові розробки. У вересні 2017 року запущено додаткову лінію доробки соняшника з додатковим інвестуванням в підприємство майже 5 млн долларів США.
У 2017 року в Диканському районі введено в дію сучасний високотехнологічний комплекс з виробництва соняшникової та соєвої органічних олій ТОВ «Укролія» – «Укролія Органік». У завод вкладені 50 млн. грн. довгострокових кредитних коштів «Укрексімбанку» і «ПроКредит Банку». Окупити інвестиції планується протягом 5 років. Підприємство сертифіковане за стандартом органічних продуктів Європейського Союзу № 17-0773-01. «Укролія Органік», яке спеціалізуватиметься виключно на переробці органічної сировини, планує щорічно переробляти 18 тис. тонн соняшнику та 50 тис. тонн соєвих бобів, з яких виробляти по 7 тис. тонн соняшникової та соєвої органічних олій. Завод оснащений сучасним обладнанням українського виробництва, ступінь автоматизації є максимальним, а сам процес виробництва – безвідходний. В минулому році компанія почала екпортувати органічну продукцію до Нідерландів, Литви, Франції та Швейцарії 
image17
За підсумками 2017 року загальний експорт продукції сільського господарства та продуктів його переробки склав 565,9 млн дол. США , що становить 30,3 % загального експорту області. Обсяги експорту продукції АПК в 5,5 рази перевищили обсяги її імпорту. В товарній структурі експорту продукції сільського господарства та продуктів його переробки пріоритетними були продукти рослинного походження – 53,52 % (302,2 млн дол. США), із яких 41,2 % склали зернові культури (233,4 млн дол. США.).
Зернові культури область експортує до 41 країни світу, насамперед до Китаю (23,2%), Єгипту (17,4%), Іспанії (8,3%), Нідерландів (5,9%), Республіки Корея (4,5%) та Португалії (3,1%).
В загальній структурі експорту продукти рослинного походження складають 16,2%, в тому числі зернові культури – 12,5%, готові харчові продукти – 9,8%, жири та олії тваринного або рослинного походження – 4,1%.Жири та олії експортуються до 39 країн світу, найбільші обсяги постачаються до Китаю (15,2%), Індії (12,7%), Ісламської Республіки Іран, Білорусії та Лівану.
В рамках Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, в 2017 році понад 100 підприємств області здійснювали експортні поставки агропродукціїї до країн Європейського Союзу.

ТОВАРНА СТРУКТУРА ЕКСПОРТНОЇ ТОРГІВЛІ АГРОПРОМИСЛОВОЮ ПРОДУКЦІЄЮ

image18

ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ

До статутних капіталів підприємств сільського, лісового та рибного господарства станом на 31.12.2017 надійшло 13782,9 тис. дол. США, що становить 1,3% у загальному обсязі прямих іноземних інвестицій до Полтавської області, переважна більшість з яких надійшло з Великої Британії.