Culture

Полтавщина є одним з найцікавиших куточків України. Вона є духовною скарбницею, що подарувала світу і надихнула на творчу працю письменників М.В. Гоголя, В.Г. Короленко, Г.С. Сковороду, О.Т. Гончаря, Д. Гурамішвілі; художників Н.А. Ярошенко, Г.Г. Мясоєдова, М. Башкирцеву, Льовіцкого; учених Н.В. Ськліфосовського, М.Л. Духова, М.В. Остроград- ського, В.В. Докучаєва; педагогів О.С. Макаренко, В.А. Сухомлінського; композиторів І.І. Дунаєвського, М.В. Лисенко, видатного філософа Григорія Сковороду і багато, багато інших.
image1
image2
image3
Неможливо уявити собі Полтаву без М.В. Гоголя, його знаменитої Диканьки, церков Троїцкої і Миколаївської з фамільним склепом князів Кочубєїв; Гоголева, де розташований родовий маєток Гоголів-Яновських; Миргорода і, звичайно ж, Великих Сорочинец. Якщо ви потрапите до Полтавщини в кінці серпня, то вам надасться унікальна можливість стати учасником відомого Сорочинського ярмарку, який з 1999 року носить статус Національ- ного. Тут ви зможете придбати вироби народних умільців: решетилівську вишивку і килими, опішнянську кераміку, диканскі обереги, побачите цікаве театралізовене дійство за участю любительських і професійних колективів.
image4
image5
Справжньою окрасою обласного центру є Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського. Будівля музею є шедевром архітектури в стилі українського модерну, зведена за проектом художника-архітектора Василя Кричевського. Тут зберігається унікальне зібрання предметів старовини, побуту та народного мистецтва, у якому представлений не лише місцевий матеріал, а й старожитності різних частин світу: Стародавнього Єгипту, Індії, Японії, Китаю, Індонезії. Всього в музеї налічується більше 300 тисяч експонатів.
image6
image7
image8
Великою популярністю користується Державний історико-культурний заповідник "Поле Полтавської битви" (м. Полтава), який є значним культурним науково-методичним центром із вивчення історії України періоду XVII-XVIII ст. в контексті європейської історії. Заповідник "Поле Полтавської битви" єдиний в Україні входить до ІАМАМ – міжнародної організації військово-історичних музеїв під егідою ЮНЕСКО, включений до всесвітнього туристичного маршруту.
image9
Загалом, на території Полтавської області діє 38 музеїв та заповідників, що зберігають державну частину Музейного фонду України та 108 музеїв недержавної форми власності.
На території Полтавщини (Котелевський район) знаходиться один із найвизначніших археологічних об’єктів культурної спадщини України – Більське городище скіфської доби VII-III ст. до н.е. Близько століття на його території проводяться археологічні дослідження. На сьогодні Більське городище – пам’ятка архітектури національного значення.
image10
image11
Гончарним серцем України називають с. Опішня Зіньківського району – осередок гончарного мистецтва, де цілими династіями працюють істинно народні генії. Одним з найпотужніших в Україні є Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішні, метою якого є збереження й популяризація гончарної спадщини. Музей підтримує зв’язки з найбільшими керамічними музеями США, Великобританії, Франції, Іспанії, Німеччини, Бельгії, Італії та інших країн.
Одним з найвідоміших центрів художніх промислів України є селище Решетилівка, яке знайомить прихильників української культури із виробами обдарованих майстрів, художників. Решетилівська вишивка "білим по білому" та килимарство користуються популярністю далеко за межами України. Як приклад, килим "Дерево життя" Надії Бабенко з 1969 року прикрашає Блакитну залу штаб-квартири ООО в Нью-Йорку. На сьогодні значною є зацікавленість області у розвитку складної інфраструктури, закладеної у промисли, починаючи від навчання майстрів і закінчуючи ринками збуту даної продукції.
image12
image13
image14
Сьогодні на Полтавщині діють майже 300 культових споруд, що належать різним конфесіям. Безліч православних храмів, монастирів, соборів, що є пам"ятниками архітек- тури і культури ХVІІІ - XIX століття є духовною спадщиною і історичною цінністю. Най- цікавіші Мгарський (м. Лубни) і Хрестовоздвиженський монастирі (м. Полтава).
image15
image16

ДОЗВІЛЛЯ І ВІДПОЧИНОК

У області працюють професійні мистецькі заклади: обласний український музично-драматичний театр імені М.В. Гоголя, обласний театр ляльок та Комунальне підприємство культури і мистецтв "Полтавська обласна філармонія", палац дозвілля "Листопад" із глядацькою залою на 1200 місць, оснащеною сучасною звуковою й освітлювальною технікою, який складає гідну конкуренцію кращим залам не тільки України, а й Європи. Найбільшою популярністю користуються культурно-мистецькі проекти області: міжнародний фольклорний фестиваль "Калинове літо на Дніпрі" (м. Горішні Плавні); міжнародний фестиваль театрів ляльок "Зоряний шлях" (м. Полтава); всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва "В гостях у Гоголя" (м. Полтава).
image17